Piąty Maja to nie święto niepodległości Meksyku

User Rating: / 0
KiepskiSuper 

Historia Meksyku to pasmo bitew i odbudowywania. Dziś ten kraj ma swoje święto, choć mało kto zna przyczynek do tego wydarzenia, a chodzi o Bitwę o Pueblę. Obecnie święto Piątego Maja to prawdziwa latynoska fiesta, ale historia tego święta pełna jest przelanej krwi.
Bitwa o Pueblę

Wbrew powszechnemu przekonaniu, Cinco de Mayo (Piąty Maja) to nie rocznica Święta Niepodległości Meksyku. El Grito de la Indepedencia (Krzyk Niepodległości) odbywa się co roku 16 września z okazji niepodległości Meksyku spod hiszpańskiego panowania w 1810 roku. Piąty Maja upamiętnia uwolnienie się od innego imperium, czyli Francji.

Francuska okupacja objęła Meksyk po wojnie amerykańsko-meksykańskiej w latach 1846-48. Meksyk stanął na skraju upadłości po odniesieniu porażki z Amerykanami. W latach 50-tych XIX wieku kraj był w stanie kryzysu.

Nowo wybrany prezydent Benito Juarez wydał moratorium 17 lipca 1861 roku, aby pomóc opanować rozbitą gospodarkę swego kraju. Moratorium wyznaczało wstrzymanie wszystkich płatności z tytułu zadłużenia przez najbliższe dwa lata, w których Meksyk miał się wydostać z ruiny finansowej. Po dwóch latach płatności miały znów powrócić, jednak Meksyk był zmuszony zaciągnąć długi za granicą.

Anglia, Hiszpania i Francja - z których Meksyk pożyczał pieniądze - byli oburzeni. Według History.com wszystkie trzy wysłały swoją marynarkę wojenną do Veracruz żądając zwrotu pieniędzy. Brytyjskie i hiszpańskie siły ostatecznie po negocjacjach z Meksyku się wycofały, ale Francja postanowiła podjąć surowsze działania. Napoleon III miał nadzieję odnieść zwycięstwo nad osłabioną armią meksykańską i wykroić trochę niezależnego imperium dla Francji.

Według UCLA istnieją pewne spekulacje, że uchwalenie przez Stanów Zjednoczonych Doktryny Monroe’a z 1823, gdzie stwierdzono, że wszystkie europejskie próby ponownej kolonizacji dowolnej część którejkolwiek z Ameryk będą uważane za akt wojny, wywołały taką a nie inna reakcję Francuzów. Już wówczas Stany Zjednoczone były postrzegane jako potencjalne zagrożenie dla innych potęg światowych.

W 1862 roku francuski generał Charles de Lorencez Latrille otrzymał rozkaz wkroczenia do Veracruz z 6000 żołnierzy i 2000 lojalistami francuskimi, kierując się do Puebli na wschód od Mexico City. W odpowiedzi Juarez meksykańskich lojalistów, jakich zdołał znaleźć, i stworzył dość przypadkową czterotysięczną armię, która stanęła przeciwko Francuzom. Wielu było rolnikami uzbrojonymi w karabiny myśliwskie i maczety.

Do starcia doszło 5 maja 1862 roku w Puebli. Żołnierze dowodzeni przez generała Ignacio Zaragozę pokonali niepokonaną od prawie półwiecza armię francuską w Bitwie o Pueblę.

Według History.com Francuzi stracili 500 ludzi w ciągu jednego dnia, a meksykańskie siły niespełna 100 osób. Zwycięstwo ogromnie podniosło meksykańskie morale. Francuzi wycofali się z ich kraju sześć lat później. Miasto Puebla nazwano na cześć triumfu generała Heroica Puebla de Zaragoza, czyli bohaterska Puebla Zaragozy (taka jest pełna, oficjalna nazwa tego meksykańskiego miasta).

Święto Piątego Maja jest oficjalnie czczone w Stanach Zjednoczonych, choć w Meksyku już zupełnie nie (poza samą Pueblą).

Czytaj artykuł źródłowy

 
Nasz Newsletter

*

(*) Pola obowiązkowe

Rozmiar czcionki