W Timbuktu zniszczono grobowiec z listy UNESCO

User Rating: / 4
KiepskiSuper 

Starsi ludzie trzymali w sobotę straże przy głównej bibliotece w Timbuktu po tym, jak islamiści spalili grobowiec wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Za piątkowe ataki obwinia się Ansar Dine, grupę bojowników, która stara się narzucić surowe prawa szariatu.
meczet Sankore

Starożytne miasto w Mali zostało opanowane przez co najmniej dwie separatystyczne grupy rebelianckich Tuaregów, z których jedna – Ansar Dine – uczestniczyła w antyrządowym powstaniu w północnej części kraju, które rozpoczęło się w styczniu tego roku. Rebelianci spalili grobowiec sufickiego świętego, gdzie ludzie przychodzą się modlić. Zagrożone są kolejne miejsca, w tym biblioteka.

Baba Haidara, członek Zgromadzenia Narodowego, wezwał UNESCO i większe międzynarodowe społeczności o pomoc w odbudowie sanktuarium i uwolnienie miasta.

Zaatakowali grób, wyłamali drzwi i okna, spalili kawałki białych szat, które otaczały grób świętego i to na oczach wszystkich. Swoim atakiem bojownicy zaatakowali serce Timbuktu. Specjalnie wybrali piątek, ponieważ tego dnia bardzo wiele osób odwiedza świątynię.

- powiedział Baba Haidara.

Sufizm jest mistycznym wymiarem islamu i muzułmanie uważają sufijskie sanktuaria za świętokradztwo. Dokonywano już ataków na sufijskie miejsca w kilku krajach.

Przywódca religijny Baba Cheick Sekou powiedział, że okupacyjne ugrupowania rebelianckie nie mają szacunku dla religijnego i historycznego znaczenia Timbuktu. Obawia się on o ochronę prestiżowego Uniwersytetu Koranicznego Sankore i znajdujących się tam starożytnych rękopisów, a także innych grobowców i meczetów o znaczeniu historycznym.

Wszyscy muzułmanie wiedzą, że grób to święte miejsce. To nie jest coś, co można zaatakować i zniszczyć. To anty-islamskie. Mieszkańcy są wściekli.

- powiedział Baba Cheick Sekou.

Młodzi ludzie z Timbuktu zaczęli się szkolić, aby oprzeć się bojownikom. Obawiam się, że będą szukać zemsty.

- powiedział Baba Haidara.

Burmistrz Timbuktu Ousmane Halle powiedział:

Do tej pory nie było żadnej odpowiedzi od rządu potępiającego atak. Wciąż czekam na nich oświadczenia. Ciekawe, co by zrobili, gdyby to się stało w Bamako.

Timbuktu znane jest jako "miasto 333 świętych" ze względu na sufijskich imamów, szejków i uczonych, którzy tam zostali pochowani. W 1988 roku zostało ogłoszone Światowym dziedzictwem UNESCO. Dla wielu Timbuktu jest miejscem egzotycznym z powodu jego położenia na południowym skraju rozległej Sahary.

Po obaleniu Muammara al-Kaddafiego w Libii, zbrojni Tuaregowie przekroczyli granicę Mali. W marcu doprowadzili do przewrotu wojskowego przeciwko prezydentowi tego kraju Amadou Toumaniemu Toure. UNESCO jest poważnie zaniepokojone ochroną zabytków. Szefowa instytucji, Irina Bokowa, wezwała każdego do poszanowania i ochrony historii miasta.

To już kolejny atak islamistów na obiekty z listy Światowego Dziedzictwa UNESCO. Poprzednio w 2001 roku talibowie używając dynamitu wysadzili dwa gigantyczne posągi Buddy z VI wieku wykute w skałach w prowincji Bamian w centralnym Afganistanie.

Czytaj artykuł źródłowy

 
Nasz Newsletter

*

(*) Pola obowiązkowe

Rozmiar czcionki