Google Doodle w rocznicę urodzin słynnego egiptologa

User Rating: / 0
KiepskiSuper 

Dziś Doodle Google’a poświęcony został Howardowi Carterowi, angielskiemu akwareliście, ale przede wszystkim znanemu archeologowi i egiptologowi, którego 148. rocznica urodzin przypada właśnie dziś.
Doodle w rocznicę urodzin Howarda Cartera

Najbardziej znanym osiągnięciem Cartera było odkrycie grobowca Tutanchamona – egipskiego faraona z XVIII dynastii.

Urodzony w Londynie 9 maja 1874 Carter zawinął do Egiptu w wieku 17 lat do pomocy przy wykopaliskach grobowców Średniego Królestwa. Swój brak doświadczenia zmienił w zaletę, wykorzystując dość innowacyjne techniki podczas replikacji dekoracji grobów.

Po 8 latach pracy jako malarza i dokumentalistę prac zatrudniono Cartera na stanowisku pierwszego nadinspektora Egipskiej Służby Starożytności (EAS) w 1899 roku. Dzięki temu zwrócił na niego uwagę lord Carnarvon i uczynił go nadzorcą wszystkich jego wykopalisk.

4 listopada 1922 roku grupa Cartera natrafiła na stopnie prowadzące do grobowca Tutanchamona, zdecydowanie najlepiej zachowanego i nietkniętego grobowca faraonów, jaki kiedykolwiek znaleziono w Dolinie Królów. To tutaj miała miejsce bardzo znana wymiana zdań między Carnarvonem i Carterem. Gdy ten pierwszy spytał? "Czy widzi pan coś?", Carter odpowiedział we słynnych słowach: "Tak, wspaniałe rzeczy.".

Przez następne kilka miesięcy ekipa zajmowała się katalogowaniem zawartości odkrycia. Oczyszczanie grobowca z jego tysięcy obiektów trwało do 1932 roku. Doodle prezentuje archeologa stojącego właśnie wokół artefaktów pochodzących z grobowca Tutanchamona.

Howard Carter stał się słynną postacią w kulturze popularnej z odniesieniami w muzyce, literaturze, sztuce, jak i telewizji, w tym znanej serii przygód młodego Indiany Jonesa. Zmarł na chłoniaka w dzielnicy Kensington w Londynie 2 marca 1939 w wieku 64 lat.

Czytaj artykuł źródłowy

 
Nasz Newsletter

*

(*) Pola obowiązkowe

Rozmiar czcionki