Kalkulator podróży w Cesarstwie Rzymskim

User Rating: / 3
KiepskiSuper 

Nowe narzędzie online wykonane przez zespół historyków i specjalistów od technologii informatycznych na Uniwersytecie Stanforda pokazuje, jak długie i kosztowne było wysyłanie ludzi i pszenicy między miastami Cesarstwa Rzymskiego.
strona projektu ORBIS

To Google Maps dla starożytnego świata z włączoną funkcję unikaj autostrad.

- napisał na swoim blogu Scott Weingart, doktorant w bibliotece naukowej Uniwersytetu Indiana.

Weingart nie był zaangażowany w tworzenie narzędzia o nazwie ORBIS, ale jego twórcy poprosili go o weryfikację i komentarz.

Papierowa mapa może pokazać, jak daleko dwa miasta leżą od siebie, ale w świecie żaglowców i podróży na osłach najkrótsza trasa nie koniecznie była tą, którą ludzie używali. ORBIS przedstawia prawdopodobne trasy w oparciu o warunki istniejące 2000 lat temu. Zespół ORBIS wykorzystał starożytne mapy i zapiski oraz współczesne pomiary meteorologiczne i współczesne eksperymenty historyków próbujących pływać na statkach w rzymskim stylu.

ORBIS pomaga historykom dostrzec, jak Imperium Rzymskie zostało ukształtowane przez czas i koszt ruchu osób i towarów między miastami. Transport do miast na obrzeżach imperium był bardzo kosztowny nawet, jeśli nie zawsze były od siebie daleko. Tutaj naukowcy mogą użyć narzędzia, aby dowiedzieć się, czy oba miasta handlowały często, lub sprawdzić, czy ktoś dostrzeżony w jednym mieście w styczniu mógł znaleźć się w innym mieście w marcu.

Interfejs jest trochę jak dostosowanie do starej gry komputerowej Oregon Trail. Użytkownicy wybierają dwa miasta i miesiąc. Następnie mogą zobaczyć najszybsze i najtańsze lub najkrótsze trasy pomiędzy dwoma miastami i je porównać.

Wyniki pokazują również, ile by to kosztowało wysłanie kilograma pszenicy na taką odległość o tej porze roku. Na przykład najszybsza podróż w lipcu między Rzymem a Londinium - czy współczesnym Londynem - zajęłaby 27 dni, kosztowałaby kupca 7,92 denarów, gdyby chciał wysłać kilogram pszenicy na ośle.

Czytaj artykuł źródłowy

 
Nasz Newsletter

*

(*) Pola obowiązkowe

Rozmiar czcionki