Znaleziono wrak statku z czasów rewolucji w Teksasie

User Rating: / 0
KiepskiSuper 

Naukowcy oceaniczni eksplorujący głębiny Zatoki Meksykańskiej odkryli drewniany wrak statku wraz z kotwicą, instrumentami nawigacyjnymi, szklanymi butelkami, armatami i skrzyniami z muszkietami.
dziób odnalezionego wraku

Wrak spoczywa na dnie około 1200 metrów pod wodą około 200 mil północnego wybrzeża zatoko. Uważa się, że drewniany kadłub statku został zatopiony około 200 lat temu, jak wynika z oświadczenia wydanego przez US National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA).

Przedmioty wokół i w samym wraku oraz miedziane poszycie kadłuba może wskazywać na pierwszą połowę XIX wieku.

- powiedział Jack Irion, archeolog morski.

Pierwotnie zidentyfikowany jako "nieznany kontakt sonaru" podczas poszukiwania gazu i ropy przez Shell Oil Company wrak został w pełni zbadany dopiero podczas niedawnego, 56-dniowego badania NOA.

Naukowcy na pokładzie Okeanos Explorera użyli najnowocześniejszego mapowania sonarowego i zdalnie sterowanego podwodnego batyskafu Little Hercules, który jest wyposażony w światła i kamery o wysokiej rozdzielczości.

Podczas gdy drewno statku niemal całkowicie rozpadło się przez lata spoczynku na dnie morskim, wciąż pozostały elementy utlenionego poszycia z miedzi i różne przedmioty.

Historyczne wydarzenia w Zatoce Meksykańskiej, które mogą być odpowiedzialne za zatonięcia to wojna z 1812 roku, która doprowadziła do rewolucji w Teksasie i wojny amerykańsko-meksykańskiej.

Czytaj artykuł źródłowy

 
Nasz Newsletter

*

(*) Pola obowiązkowe

Rozmiar czcionki