Grający Doodle najlepszy ze wszystkich?

User Rating: / 0
KiepskiSuper 

Wydaje się, że produktywność na całym świecie spadła po tym, jak Google zmienił dziś stronę startową swojej wyszukiwarki na prawdziwego złodzieja czasu. Dzisiejszy Doodle to prawdziwy syntezator, na którym można grać za pomocą myszki lub klawiszy. A wszystko to z okazji 78. rocznicy urodzin twórcy tego instrumentu – Roberta Mooga.
grający Google Doodle

Grający syntezator w Doodle’u ma grywalne klawisze i każdy z internautów może bawić się dźwiękiem klikając na licznych przełącznikach. Można także dokonać nagrania własnych kompozycji na magnetofonie w stylu retro.

Syntezatory biorące nazwę od nazwiska twórcy zmieniły prąd elektryczny w dźwięk, wpływając mocno na twórczość takich zespołów jak Beach Boys i The Beatles zanim jeszcze pojawiła się muzyka elektroniczna czy dance. Stały się znakiem towarowym wielu gatunków muzycznych w latach 70-tych. Pierwszym i najsłynniejszym muzykiem polskim używającym syntezatorów Mooga był Czesław Niemen.

W dzieciństwie Robert Moog był zafascynowany eterofonem, czyli jednym z pierwszych muzycznych instrumentów elektronicznych. W roku 1963 Moog stworzył pierwszy syntezator, a jego nazwisko zostało tak silnie związane z tymi instrumentami, jak Lesa Paula z gitarami.

Moog, choć poruszał się w różnych kręgach także związanych z przemysłem rakietowym, to jednak zawsze uważał się za zwykłego technika.

Jestem inżynierem. Widzę siebie jako narzędziowca, a muzycy, to moi klienci. To oni używają narzędzi.

- powiedział w 2000 roku.

Robert Moog zmarł na raka mózgu w sierpniu 2005 roku.

Czytaj artykuł źródłowy

 
Nasz Newsletter

*

(*) Pola obowiązkowe

Rozmiar czcionki