O staroegipskich miarach objętości

User Rating: / 5
KiepskiSuper 

Archeolodzy we wschodniej części Morza Śródziemnego wykopali sferyczne dzbany używane przez starożytnych do przechowywania i handlu olejem, winem i innymi, cennymi towarami. Ponieważ jesteśmy przyzwyczajeni do systemu metrycznego, który określa jednostki objętości na podstawie sześcianu, współcześni archeolodzy sądzili, że kupcy mogli tylko w przybliżeniu określić pojemność tych sferycznych dzbanów.
dzban z Tel Megiddo

Obecnie interdyscyplinarna współpraca między prof. Itzhakiem Benensonem i  prof. Izraelem Finkelsteinem z Wydziału Archeologii i Kultur Starożytnego Bliskiego Wschodu Kultur Uniwersytetu w Tel Awiwie (TAU) wykazały, że kupcy mieli precyzyjne pomiary swych wyrobów i dokładnie wiedzieli, jak obciążyć swych klientów.

Naukowcy odkryli, że starożytni opracowali wygodne systemy matematyczne w celu określenia objętości każdego dzbanka. Uważają, że właściciele i użytkownicy dzbanów mierzyli ich zawartość za pomocą systemu, który łączył jednostki długości z jednostkami objętości, prawdopodobnie przy użyciu taśm do mierzenia obwodu sferycznego pojemnika, aby dokładnie określić ilości cieczy w jego wnętrzu.

System, który zdaniem badaczy został opracowany przez starożytnych Egipcjan i używany we wschodniej części Morza Śródziemnego od około 1500 roku do 700 roku p.n.e., został niedawno opisany w czasopiśmie PLoS ONE. Jego odkrycie było częścią projektu rekonstrukcji starożytnego Izraela wspieranego przez Unię Europejską.

System pomiaru został odkryty, gdy matematyk Elena Zapassky zbudowała modele 3D dzbanów z Tel Megiddo, ważnego miasta-państwa Kananejczyków i centrum administracyjnego Izraela. Posiłkując się metodologią statystyczną zespół naukowców pomierzył setki naczyń z wykopu i odkrył coś dziwnego - duże grupy tych eliptycznych lub kulistych dzbanów miały podobny obwód. To skłoniło naukowców, by spojrzeć głębiej w sposób mierzenia objętości przez starożytnych.

Egipska jednostka objętości nazywa się hekat i jest równa 4,8 litra według dzisiejszych miar. Kulisty dzbanek, który ma 52 centymetry w obwodzie, co równa się egipskiemu łokciowi królewskiemu, ma objętość dokładnie pół hekata. Większość zmierzonych przez nas naczyń miała obwód bliski jednego łokcia. Kupiec wiedział, że naczynia ma objętość pół hekata tylko na podstawie pomiaru jego obwodu.

- tłumaczy jeden z badaczy w ramach projektu, dr Yuval Gadot.

Kiedy naukowcy przyjęli egipski system miar zamiast myśleć w jednostkach metrycznych, wiele rzeczy stało się oczywistych. Na przykład wysokie i okrągłe dzbanki przypominające torpedy pakowane na fenickie statki w VIII wieku p.n.e. okazały się mieć objętość pełnego hekata. Dr Gadot uważa, że ​​egipski system metryczny stopniowo zaniknął, gdy Asyryjczycy przejęli kontrolę nad regionem, przynosząc z sobą własne metody pomiaru.

Według prof. Finkelsteina, elementy standaryzacji w starożytnym świecie budzą zainteresowanie, ponieważ są one znakiem istnienia biurokratycznych systemów i odzwierciedlają polityczne i kulturalne wpływy:

Zastosowanie egipskiej metody jest dobrym wskaźnikiem egipskiej władzy w tym regionie w określonym czasie.

Czytaj artykuł źródłowy

 
Nasz Newsletter

*

(*) Pola obowiązkowe

Rozmiar czcionki