Architekci apelują o ochronę irackich zabytków

User Rating: / 0
KiepskiSuper 

Iraccy architekci i historycy oficjalnie potępili zaniedbanie zabytków w kraju, z których wiele popadło w ruinę, i wezwali do poświęcenia większej uwagi nad nimi.
jeden z zabytków Bagdadu

Przez wiele lat mówiliśmy o wadze utrzymania historycznych centrów i budynków rozsianych po całym Iraku, ale niestety rząd nie reaguje na te apele. Dziedzictwo architektoniczne w centrach miast wymaga teraz podjęcia poważnych kroków, aby je uratować.

- powiedział na konferencji lokalnych historyków i architektów Hiszam al-Medfai.

Architekt zwrócił uwagę, że we wschodniej części Bagdadu pozostało zaledwie 200 starych domów, zaś setki innych zostały zastąpione przez nowe centra handlowe. Medfai wezwał rząd do inwestowania w ochronę zabytkowych budynków.

Istnieją historyczne centra i ogromne dziedzictwo kulturowe, które Bagdad posiada. Teraz mają ponad 1200 lat. Są to historyczne centra należące do przed-islamskiego okresu, szczególnie w Agerguf (Bagdad zachodni), ale nie ma zainteresowania, aby je utrzymywać. Najlepiej było za czasów monarchii, ale teraz nie istnieją już żadne instytucje zajmujące się zachowaniem dziedzictwa kulturowego, jak to było w tamtych czasach.

- powiedział iracki historyk Salim al-Alusi.

Za rządów byłego dyktatora Saddama Husajna w Iraku egzekwowano prawa chroniące zabytki. Jednak od 2003 roku po amerykańskiej inwazji, która obaliła reżimu, takie prawa przestały być egzekwowane, a rząd postawił odbudowę kraju po wojnie ponad ochronę zabytków. Ostatnio jednak lokalne władze Bagdadu wprowadziły zakaz remontowania domów przez mieszkańców, jeżeli są one sklasyfikowane jako zabytki.

Czytaj artykuł źródłowy

 
Nasz Newsletter

*

(*) Pola obowiązkowe

Rozmiar czcionki