Nowe spojrzenie na pierwszych ludzi w Ameryce

User Rating: / 0
KiepskiSuper 

Nie jest żadną tajemnicą, że ludzie uprawiali seks od tysiącleci,ale niedawno odkryte przykłady sztuki jaskiniowej sugerują, iż w Ameryce robili to znacznie wcześniej niż uważa wielu archeologów uważa. Nowa wystawa artefaktów z Brazylii sprzed 30 tysięcy lat rzuca nowe światło na popularną teorię, iż ludzie do Ameryki przybyli z Azji około 12 tysięcy lat temu.
malowidła ze Serra da Capivara / fot. rawstory.com

100 przedmiotów wystawionych w Brazylii, w tym naskalne rysunki i ceramika przedstawiają zwierzęta, sceny polowań i różne ceremoniały, a także sceny z życia seksualnego pierwszych Amerykanów. Zebrane artefakty pochodzą z Parku Narodowego Serra da Capivara w północno-wschodnim stanie Piaui, na granicy z Amazonii i Lasu Atlantyckiego, które przyciągnęły cywilizację łowców-zbieraczy, którzy pozostawili te cenne dzieła sztuki.

To najstarsze ślady ludzkiej egzystencji w obu Amerykach

- powiedziała Niede Guidon, francuska archeolog, która prowadzi badania w stanie Piaui od lat 70-tych ubiegłego stulecia.

Powszechnie uważa się, że ludzie ludzie dotarli do Ameryki 12 tysięcy lat temu z Azji przekraczając Cieśninę Beringa. Tymczasem przedstawione malowidła pochodzą sprzed ponad 29 tysięcy lat, czyli z okresu, kiedy pojawiły się też pierwsze malowidła naskalne w Europie.

Serra da Capivara została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1991 roku.

Mimo wielkich nakładów promocyjnych odwiedza to miejsce około 20 tysięcy osób rocznie, podczas gdy jesteśmy przygotowani na przyjęcie miliona. Piaui to region o wysokim ubóstwie a mógłby wiele zyskać dzięki turystyce.

- ubolewa francuska archeolog.

Problemem jest oddalenie od głównego ruchu turystycznego Brazylii. Miasto najbliższe Serra da Capivara to niewielkie Sao Raimundo Nonato (odległe do stolicy stanu Piaui o prawie 600 kilometrów), które lata czekało, aby udało się wybudować tam lotnisko.

Czytaj artykuł źródłowy

 
Nasz Newsletter

*

(*) Pola obowiązkowe

Rozmiar czcionki